resource MorphoKaz = open CatKaz, ResKaz, Predef in { oper mkN001 : Str -> N ; mkN001 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"тар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"тарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"қа" ; Pl => base_1+"тарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тан" ; Pl => base_1+"тардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"тармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"та" ; Pl => base_1+"тарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; Pl => base_1+"тарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"тарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; Pl => base_1+"тарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; Pl => base_1+"тары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; Pl => base_1+"тарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN002 : Str -> N ; mkN002 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; Pl => base_1+"дарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"дарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; Pl => base_1+"дарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; Pl => base_1+"дары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; Pl => base_1+"дарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN003 : Str -> N ; mkN003 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"нан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; --guessed Pl => base_1+"дарым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; --guessed Pl => base_1+"дарың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; --guessed Pl => base_1+"дары" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN005 : Str -> N ; mkN005 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"ларым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ларыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"ларың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сы" ; Pl => base_1+"лары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"мыз" ; Pl => base_1+"ларымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN006 : Str -> N ; mkN006 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; --guessed Pl => base_1+"ларым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; --guessed Pl => base_1+"ларыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; --guessed Pl => base_1+"ларың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; --guessed Pl => base_1+"лары" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; --guessed Pl => base_1+"ларымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN007 : Str -> N ; mkN007 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"дерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"дерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"дердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"дерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"дерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; Pl => base_1+"дерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"деріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; Pl => base_1+"дерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; Pl => base_1+"дері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; Pl => base_1+"деріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN008 : Str -> N ; mkN008 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN009 : Str -> N ; mkN009 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"тер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"терді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ке" ; Pl => base_1+"терге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тен" ; Pl => base_1+"терден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"термен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"те" ; Pl => base_1+"терде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"терім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"теріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"терің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"тері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"теріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN010 : Str -> N ; mkN010 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"дерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"дерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"дердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"дерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"бен" ; Pl => base_1+"дермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"дерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"дерім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"деріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"дерің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"дері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"деріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN011 : Str -> N ; mkN011 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"нан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN012 : Str -> N ; mkN012 base = case base of { base_1+base_2@? => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+base_2 ; Pl => base_1+base_2+"лер" } ; Acc => table { Sg => base_1+base_2+"ді" ; Pl => base_1+base_2+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+base_2+"ге" ; Pl => base_1+base_2+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+base_2+"дің" ; Pl => base_1+base_2+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+base_2+"ден" ; Pl => base_1+base_2+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+base_2+"мен" ; Pl => base_1+base_2+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+base_2+"де" ; Pl => base_1+"ле"+base_2+"де" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN012" } ; mkN013 : Str -> N ; mkN013 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"бен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; --guessed Pl => base_1+"дарым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; --guessed Pl => base_1+"дарың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; --guessed Pl => base_1+"дары" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN014 : Str -> N ; mkN014 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => nonExist } ; Acc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => nonExist } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => nonExist } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => nonExist } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => nonExist } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => nonExist } ; Loc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => nonExist } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN015 : Str -> N ; mkN015 base = case base of { base_1+"қ" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"қ" ; Pl => base_1+"қтар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"қты" ; Pl => base_1+"қтарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ққа" ; Pl => base_1+"қтарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"қтың" ; Pl => base_1+"қтардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"қтан" ; Pl => base_1+"қтардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"қпен" ; Pl => base_1+"қтармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"қта" ; Pl => base_1+"қтарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғым" ; Pl => base_1+"қтарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғыңыз" ; Pl => base_1+"қтарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғың" ; Pl => base_1+"қтарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғы" ; Pl => base_1+"қтары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғымыз" ; Pl => base_1+"қтарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN015" } ; mkN016 : Str -> N ; mkN016 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"дерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"дерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"дердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"нен" ; Pl => base_1+"дерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"дерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; Pl => base_1+"дерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"деріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; Pl => base_1+"дерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; Pl => base_1+"дері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; Pl => base_1+"деріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN018 : Str -> N ; mkN018 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"лерді" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"лердің" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"лерім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"леріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"лерің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"лері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"леріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN020 : Str -> N ; mkN020 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"тар" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"тарды" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"қа" ; Pl => base_1+"тардың" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тардың" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тан" ; Pl => base_1+"тардан" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"тармен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"та" ; Pl => base_1+"тарда" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; --guessed Pl => base_1+"тарым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; --guessed Pl => base_1+"тарыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; --guessed Pl => base_1+"тарың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; --guessed Pl => base_1+"тары" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; --guessed Pl => base_1+"тарымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN022 : Str -> N ; mkN022 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"тер" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"терді" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ке" ; Pl => base_1+"терге" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тердің" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тен" ; Pl => base_1+"терден" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"термер" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"те" ; Pl => base_1+"терде" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"терім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"теріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"терің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"тері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"теріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN023 : Str -> N ; mkN023 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ні" ; Pl => base_1+"лерді" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"лердің" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; --guessed Pl => base_1+"лерім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңіз" ; --guessed Pl => base_1+"леріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; --guessed Pl => base_1+"лерің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"сі" ; --guessed Pl => base_1+"лері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"міз" ; --guessed Pl => base_1+"леріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN024 : Str -> N ; mkN024 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => base_1+"ларды" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; --guessed Pl => base_1+"ларым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; --guessed Pl => base_1+"ларыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; --guessed Pl => base_1+"ларың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"сы" ; --guessed Pl => base_1+"лар" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"мыз" ; --guessed Pl => base_1+"ларымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN025 : Str -> N ; mkN025 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дардың" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дардан" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; --guessed Pl => base_1+"дарым" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарыңыз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; --guessed Pl => base_1+"дарың" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; --guessed Pl => base_1+"дары" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; --guessed Pl => base_1+"дарымыз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN031 : Str -> N ; mkN031 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; Pl => base_1+"дарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"дарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; Pl => base_1+"дарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; Pl => base_1+"дары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; Pl => base_1+"дар" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN033 : Str -> N ; mkN033 base = case base of { base_1+"к" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"к" ; Pl => base_1+"ктер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"кті" ; Pl => base_1+"ктерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"кке" ; Pl => base_1+"ктерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ктің" ; Pl => base_1+"ктердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ктен" ; Pl => base_1+"ктерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"кпен" ; Pl => base_1+"ктермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"кте" ; Pl => base_1+"ктерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"гім" ; Pl => base_1+"ктерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"гіңіз" ; Pl => base_1+"ктеріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"гің" ; Pl => base_1+"ктерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"гі" ; Pl => base_1+"ктері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"гіміз" ; Pl => base_1+"ктеріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN033" } ; mkN035 : Str -> N ; mkN035 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дер" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"дерді" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"мдерге" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"дердің" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"нен" ; Pl => base_1+"дерден" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дермен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"дерде" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"дерім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"деріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"дерің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"дері" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"деріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN036 : Str -> N ; mkN036 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; --guessed Pl => base_1+"лерім" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; --guessed Pl => base_1+"леріңіз" --guessed } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; --guessed Pl => base_1+"лерің" --guessed } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; --guessed Pl => base_1+"лер" --guessed } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; --guessed Pl => base_1+"леріміз" --guessed } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN040 : Str -> N ; mkN040 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"дерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"дерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"дердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"дерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дермен" } ; Loc => table { Sg => "әй"+base_1+"де" ; Pl => base_1+"дерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; Pl => base_1+"дерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"деріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; Pl => base_1+"дерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; Pl => base_1+"дері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; Pl => base_1+"деріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN041 : Str -> N ; mkN041 base = case base of { base_1+"қ" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"қ" ; Pl => base_1+"қтар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"қты" ; Pl => base_1+"қтарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ққа" ; Pl => base_1+"қтарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"қтың" ; Pl => base_1+"қтардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"қтан" ; Pl => base_1+"қтардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"қпен" ; Pl => base_1+"қтармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"қта" ; Pl => base_1+"қтарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғым" ; Pl => base_1+"қтартарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғыңыз" ; Pl => base_1+"қтарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғың" ; Pl => base_1+"қтарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғы" ; Pl => base_1+"қтары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғымыз" ; Pl => base_1+"қтарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN041" } ; mkN043 : Str -> N ; mkN043 base = case base of { base_1+"п" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"п" ; Pl => base_1+"птар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"пты" ; Pl => base_1+"птарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"пқа" ; Pl => base_1+"птарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"птың" ; Pl => base_1+"птардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"птан" ; Pl => base_1+"птардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"ппен" ; Pl => base_1+"птармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"пта" ; Pl => base_1+"птарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бым" ; Pl => base_1+"птарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"быңыз" ; Pl => base_1+"птарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бың" ; Pl => base_1+"птарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бы" ; Pl => base_1+"птары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"бымыз" ; Pl => base_1+"птарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN043" } ; mkN044 : Str -> N ; mkN044 base = case base of { base_1+"е"+base_2@? => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"е"+base_2 ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дер" --guessed } ; Acc => table { Sg => base_1+"е"+base_2+"і" ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дерді" --guessed } ; Dat => table { Sg => base_1+"аға"+base_2 ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дерге" --guessed } ; Gen => table { Sg => base_1+"е"+base_2+"ің" ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дердің" --guessed } ; Ablat => table { Sg => base_1+"е"+base_2+"нен" ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дерден" --guessed } ; Instr => table { Sg => base_1+"е"+base_2+"імен" ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дермен" --guessed } ; Loc => table { Sg => base_1+"е"+base_2+"де" ; Pl => base_1+"е"+base_2+"дерде" --guessed } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN044" } ; mkN046 : Str -> N ; mkN046 base = case base of { base_1+"п" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"п" ; Pl => base_1+"птер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"пті" ; Pl => base_1+"птерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"пке" ; Pl => base_1+"птерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"птің" ; Pl => base_1+"птердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"птен" ; Pl => base_1+"птерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"ппен" ; Pl => base_1+"птермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"пте" ; Pl => base_1+"птерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бім" ; Pl => base_1+"птерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"біңіз" ; Pl => base_1+"птеріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бің" ; Pl => base_1+"птерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бі" ; Pl => base_1+"тері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"біміз" ; Pl => base_1+"птеріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN046" } ; mkN047 : Str -> N ; mkN047 base = case base of { base_1+base_2@?+"п" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+base_2+"п" ; Pl => base_1+base_2+"птер" } ; Acc => table { Sg => base_1+base_2+"пті" ; Pl => base_1+base_2+"птерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+base_2+"пке" ; Pl => base_1+base_2+"птерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+base_2+"птің" ; Pl => base_1+base_2+"птердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+base_2+"птен" ; Pl => base_1+base_2+"птерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+base_2+"ппен" ; Pl => base_1+base_2+"птермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+base_2+"пте" ; Pl => base_1+base_2+"птерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п"+base_2+"м" ; Pl => base_1+base_2+"птерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п"+base_2+"ңіз" ; Pl => base_1+base_2+"птеріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п"+base_2+"ң" ; Pl => base_1+base_2+"птерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п"+base_2 ; Pl => base_1+base_2+"птері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"п"+base_2+"міз" ; Pl => base_1+base_2+"птеріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN047" } ; mkN048 : Str -> N ; mkN048 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ні" ; Pl => base_1+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"лерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңіз" ; Pl => base_1+"леріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"лерің" } ; P3 => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"міз" ; Pl => base_1+"леріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN049 : Str -> N ; mkN049 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"тер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"терде" } ; Dat => table { Sg => base_1+"кеге" ; Pl => base_1+"терді" } ; Gen => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тен" ; Pl => base_1+"терден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"термен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"те" ; Pl => base_1+"терде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ім" ; Pl => base_1+"терім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"теріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ің" ; Pl => base_1+"терің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"і" ; Pl => base_1+"тері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"іміз" ; Pl => base_1+"теріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN050 : Str -> N ; mkN050 base = case base of { base_1+"л" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"л" ; Pl => nonExist } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => nonExist } ; Dat => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => nonExist } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => nonExist } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => nonExist } ; Instr => table { Sg => base_1+"нымен" ; Pl => nonExist } ; Loc => table { Sg => base_1+"нда" ; Pl => nonExist } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN050" } ; mkN051 : Str -> N ; mkN051 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ні" ; Pl => base_1+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"лерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңіз" ; Pl => base_1+"лерңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"лерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сі" ; Pl => base_1+"лерсі" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"міз" ; Pl => base_1+"леріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN052 : Str -> N ; mkN052 base = case base of { base_1+"ус"+base_2@(?+?+?) => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"ус"+base_2 ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"ды" ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"ға" ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"дың" ; Pl => base_1+base_2+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"дан" ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"мен" ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"ус"+base_2+"да" ; Pl => base_1+"ус"+base_2+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN052" } ; mkN054 : Str -> N ; mkN054 base = case base of { base_1+base_2@?+"н" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+base_2+"н" ; Pl => base_1+base_2+"ндар" } ; Acc => table { Sg => base_1+base_2+"нды" ; Pl => base_1+base_2+"ндарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+base_2+"нға" ; Pl => base_1+base_2+"ндарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"ның" ; Pl => base_1+base_2+"ндардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"нан" ; Pl => base_1+base_2+"ндардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"мен" ; Pl => base_1+base_2+"ндармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"на" ; Pl => base_1+base_2+"ндарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"м" ; Pl => base_1+base_2+"ндарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"ңыз" ; Pl => base_1+base_2+"ндарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"ң" ; Pl => base_1+base_2+"ндарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"н"+base_2 ; Pl => base_1+base_2+"ндары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"н"+base_2+"мыз" ; Pl => base_1+base_2+"ндарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN054" } ; mkN056 : Str -> N ; mkN056 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => nonExist } ; Acc => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; Dat => table { Sg => base_1+"іне" ; Pl => nonExist } ; Gen => table { Sg => base_1+"інің" ; Pl => nonExist } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => nonExist } ; Instr => table { Sg => base_1+"імен" ; Pl => nonExist } ; Loc => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN057 : Str -> Str -> N ; mkN057 base_1 base_2 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2 } ; Acc => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ды" } ; Dat => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ға" } ; Gen => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"ы"+base_2+"дың" } ; Ablat => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2+"дан" } ; Instr => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2+"мен" } ; Loc => table { Sg => nonExist ; Pl => base_1+"а"+base_2+"да" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN060 : Str -> N ; mkN060 base = case base of { base_1+"п" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"п" ; Pl => base_1+"птер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"пті" ; Pl => base_1+"птерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"пке" ; Pl => base_1+"птерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"птің" ; Pl => base_1+"птердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"птен" ; Pl => base_1+"птерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"ппен" ; Pl => base_1+"птермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"пте" ; Pl => base_1+"птерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бім" ; Pl => base_1+"птерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"біңіз" ; Pl => base_1+"птеріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бің" ; Pl => base_1+"птерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бі" ; Pl => base_1+"птері" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"біміз" ; Pl => base_1+"птеріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN060" } ; mkN061 : Str -> N ; mkN061 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"ларым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ларыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"ларың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сы" ; Pl => base_1+"лары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"амыз" ; Pl => base_1+"ларымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN062 : Str -> N ; mkN062 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1 } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN063 : Str -> N ; mkN063 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1 } ; Acc => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN065 : Str -> N ; mkN065 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лер" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ні" ; Pl => base_1+"лерді" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ге" ; Pl => base_1+"лерге" } ; Gen => table { Sg => base_1+"нің" ; Pl => base_1+"лердің" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"ден" ; Pl => base_1+"лерден" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лермен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"де" ; Pl => base_1+"лерде" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"лерім" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңіз" ; Pl => base_1+"леріңіз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"лерің" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сі" ; Pl => base_1+"лерсі" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"міз" ; Pl => base_1+"леріміз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN068 : Str -> N ; mkN068 base = case base of { base_1+"қ" => lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1+"қ" ; Pl => base_1+"қтар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"қты" ; Pl => base_1+"қтарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ққа" ; Pl => base_1+"қтарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"қтың" ; Pl => base_1+"қтардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"қтан" ; Pl => base_1+"қтардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"қпен" ; Pl => base_1+"қтармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"қта" ; Pl => base_1+"қтарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғым" ; Pl => base_1+"қтарымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғыңыз" ; Pl => base_1+"қтарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғ" ; Pl => base_1+"қтар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғы" ; Pl => base_1+"қтары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғың" ; Pl => base_1+"қтарың" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkN068" } ; mkN069 : Str -> N ; mkN069 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"дар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"дарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"дарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"дардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"нан" ; Pl => base_1+"дардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"дармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"дарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; Pl => base_1+"дарым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"дарыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; Pl => base_1+"дарың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; Pl => base_1+"дары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"мыз" ; Pl => base_1+"дармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN070 : Str -> N ; mkN070 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => nonExist } ; Acc => table { Sg => base_1+"то" ; Pl => nonExist } ; Dat => table { Sg => base_1+"ҡа" ; Pl => nonExist } ; Gen => table { Sg => base_1+"тоң" ; Pl => nonExist } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тан" ; Pl => nonExist } ; Instr => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; Loc => table { Sg => base_1+"та" ; Pl => nonExist } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ом" ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"оғоҙ" ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"оң" ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => base_1+"о" ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"обоҙ" ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN071 : Str -> N ; mkN071 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"м" ; Pl => base_1+"ларым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ларыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ң" ; Pl => base_1+"ларың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сы" ; Pl => base_1+"ларысы" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"мыз" ; Pl => base_1+"ларымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN073 : Str -> N ; mkN073 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ларды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"лардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"лармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"ларда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ым" ; Pl => base_1+"ларым" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ларыңыз" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ың" ; Pl => base_1+"ларың" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ы" ; Pl => base_1+"лары" } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымыз" ; Pl => base_1+"ларымыз" } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN076 : Str -> N ; mkN076 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ттар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"тарды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"қа" ; Pl => base_1+"тарға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"тан" ; Pl => base_1+"тардан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"пен" ; Pl => base_1+"тармен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"та" ; Pl => base_1+"тарда" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkN077 : Str -> N ; mkN077 base_1 = lin N { s = table { Nom => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"лар" } ; Acc => table { Sg => base_1+"ны" ; Pl => base_1+"ды" } ; Dat => table { Sg => base_1+"ға" ; Pl => base_1+"ларға" } ; Gen => table { Sg => base_1+"ның" ; Pl => base_1+"лардың" } ; Ablat => table { Sg => base_1+"дан" ; Pl => base_1+"дан" } ; Instr => table { Sg => base_1+"мен" ; Pl => base_1+"мен" } ; Loc => table { Sg => base_1+"да" ; Pl => base_1+"да" } } ; poss = table { Sg => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } ; Pl => table { P1 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Informal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P2 Formal => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } ; P3 => table { Sg => nonExist ; Pl => nonExist } } } } ; mkV001 : Str -> V ; mkV001 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмын" ; Pl => base_1+"ып отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырсың" ; Pl => base_1+"ып отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырсыз" ; Pl => base_1+"ып отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отыр" ; Pl => base_1+"ып отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмаймын" ; Pl => base_1+"ып отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсың" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отырмай" ; Pl => base_1+"ып отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қанмын" ; Pl => base_1+"қанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қансың" ; Pl => base_1+"қансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қансыз" ; Pl => base_1+"қансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қан" ; Pl => base_1+"қан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пағандым" ; Pl => base_1+"пағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пағандың" ; Pl => base_1+"пағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пағандыңыз" ; Pl => base_1+"пағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пағанды" ; Pl => base_1+"пағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тым" ; Pl => base_1+"тық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тыңыз" ; Pl => base_1+"тыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"ты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"па" ; Pl => base_1+"паңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"паңыз" ; Pl => base_1+"паңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV001" } ; mkV002 : Str -> V ; mkV002 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмын" ; Pl => base_1+"п тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрсың" ; Pl => base_1+"п тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрсыз" ; Pl => base_1+"п тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұр" ; Pl => base_1+"п тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмаймын" ; Pl => base_1+"п тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсың" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұрмай" ; Pl => base_1+"п тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймын" ; Pl => base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсың" ; Pl => base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсыз" ; Pl => base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймаймын" ; Pl => base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймайсың" ; Pl => base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймайсыз" ; Pl => base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймайды" ; Pl => base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтынмын" ; Pl => base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтынсың" ; Pl => base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтынсыз" ; Pl => base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтын" ; Pl => base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмын" ; Pl => base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсың" ; Pl => base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсыз" ; Pl => base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV002" } ; mkV003 : Str -> V ; mkV003 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмын" ; Pl => base_1+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырсың" ; Pl => base_1+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатыр" ; Pl => base_1+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмаймын" ; Pl => base_1+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатырмай" ; Pl => base_1+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV003" } ; mkV004 : Str -> V ; mkV004 base = case base of { base_1+"лу" => lin V { infinitive = base_1+"лу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"лып тұрмын" ; Pl => base_1+"лып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лып тұрсың" ; Pl => base_1+"лып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лып тұрсыз" ; Pl => base_1+"лып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лып тұр" ; Pl => base_1+"лып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"лып тұрмаймын" ; Pl => base_1+"лып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лып тұрмайсың" ; Pl => base_1+"лып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лып тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"лып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лып тұрмай" ; Pl => base_1+"лып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ламын" ; Pl => base_1+"ламыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ласың" ; Pl => base_1+"ласыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ласыз" ; Pl => base_1+"ласыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лады" ; Pl => base_1+"лады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ламаймын" ; Pl => base_1+"ламайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ламайсың" ; Pl => base_1+"ламайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ламайсыз" ; Pl => base_1+"ламайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ламайды" ; Pl => base_1+"ламаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ғанмын" ; Pl => "шыд"+base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лғансың" ; Pl => base_1+"лғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"лғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ған" ; Pl => base_1+"лған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"лмағандым" ; Pl => "шыд"+base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лмағандың" ; Pl => base_1+"лмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лмағандыңыз" ; Pl => base_1+"лмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"мағанды" ; Pl => "шыд"+base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"латынмын" ; Pl => base_1+"латынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"латынсың" ; Pl => base_1+"латынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"латынсыз" ; Pl => base_1+"латынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"латын" ; Pl => base_1+"латын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"лматынмын" ; Pl => base_1+"лматынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лматынсың" ; Pl => base_1+"лматынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лматынсыз" ; Pl => base_1+"лматынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лматын" ; Pl => base_1+"лматын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"лдым" ; Pl => base_1+"лдық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лдың" ; Pl => base_1+"лдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лдыңыз" ; Pl => base_1+"лдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лды" ; Pl => base_1+"лды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"лмадым" ; Pl => base_1+"лмадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лмадың" ; Pl => base_1+"лмадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лмадыңыз" ; Pl => base_1+"лмадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лмады" ; Pl => base_1+"лмады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"л" ; Pl => base_1+"лыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"лыңыз" ; Pl => base_1+"лыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"лма" ; Pl => base_1+"лмаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"лмаңыз" ; Pl => base_1+"лмаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"лармын" ; Pl => base_1+"лармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ларсың" ; Pl => base_1+"ларсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ларсыз" ; Pl => base_1+"ларсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лар" ; Pl => base_1+"лар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV004" } ; mkV005 : Str -> V ; mkV005 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмын" ; Pl => base_1+"ып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрсың" ; Pl => base_1+"ып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрсыз" ; Pl => base_1+"ып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұр" ; Pl => base_1+"ып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмаймын" ; Pl => base_1+"ып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрмайсың" ; Pl => base_1+"ып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"ып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қанмын" ; Pl => base_1+"қанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қансың" ; Pl => base_1+"қансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қансыз" ; Pl => base_1+"қансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қан" ; Pl => base_1+"қан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пағандым" ; Pl => base_1+"пағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пағандың" ; Pl => base_1+"пағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пағандыңыз" ; Pl => base_1+"пағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пағанды" ; Pl => base_1+"пағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тым" ; Pl => base_1+"тық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тыңыз" ; Pl => base_1+"тыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"ты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"па" ; Pl => base_1+"паңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"паңыз" ; Pl => base_1+"паңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV005" } ; mkV006 : Str -> V ; mkV006 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмын" ; Pl => base_1+"п жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырсың" ; Pl => base_1+"п жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырсыз" ; Pl => base_1+"п жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатыр" ; Pl => base_1+"п жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмаймын" ; Pl => base_1+"п жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсың" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатырмай" ; Pl => base_1+"п жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймын" ; Pl => base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсың" ; Pl => base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсыз" ; Pl => base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймаймын" ; Pl => base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймайсың" ; Pl => base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймайсыз" ; Pl => base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймайды" ; Pl => base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтынмын" ; Pl => base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтынсың" ; Pl => base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтынсыз" ; Pl => base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтын" ; Pl => base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => case base_1 of {_ + "а" => base_1+"ңдар"; _ => base_1+"ыңдар"} } ; Formal => table { Sg => case base_1 of {_ + "а" => base_1+"ңыз"; _ => base_1+"ыңыз"} ; Pl => case base_1 of {_ + "а" => base_1+"ңыздар"; _ => base_1+"ыңыздар"} } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмын" ; Pl => base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсың" ; Pl => base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсыз" ; Pl => base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV006" } ; mkV007 : Str -> V ; mkV007 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмын" ; Pl => base_1+"іп жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырсың" ; Pl => base_1+"іп жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатыр" ; Pl => base_1+"іп жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмаймын" ; Pl => base_1+"іп жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсың" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатырмай" ; Pl => base_1+"іп жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"кенмін" ; Pl => base_1+"кенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"кенсің" ; Pl => base_1+"кенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"кенсіз" ; Pl => base_1+"кенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"кен" ; Pl => base_1+"кен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пегендім" ; Pl => base_1+"пегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пегендың" ; Pl => base_1+"пегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пегендыңіз" ; Pl => base_1+"пегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пегенді" ; Pl => base_1+"пегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"петінмін" ; Pl => base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"петінсің" ; Pl => base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"петінсіз" ; Pl => base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"петін" ; Pl => base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тім" ; Pl => base_1+"тік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тіңіз" ; Pl => base_1+"тіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"ті" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"педім" ; Pl => base_1+"педік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"педың" ; Pl => base_1+"педыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"педыңіз" ; Pl => base_1+"педыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"педі" ; Pl => base_1+"педі" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"пе" ; Pl => base_1+"пеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"пеңіз" ; Pl => base_1+"пеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV007" } ; mkV008 : Str -> V ; mkV008 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмын" ; Pl => base_1+"іп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрсың" ; Pl => base_1+"іп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұр" ; Pl => base_1+"іп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"іп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұрмай" ; Pl => base_1+"іп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"імін" ; Pl => base_1+"іміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ісің" ; Pl => base_1+"ісіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ісіз" ; Pl => base_1+"ісіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іді" ; Pl => base_1+"іді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"імеймін" ; Pl => base_1+"імейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"імейсің" ; Pl => base_1+"імейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"імейсіз" ; Pl => base_1+"імейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"імейді" ; Pl => base_1+"імейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ігенмін" ; Pl => base_1+"ігенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ігенсің" ; Pl => base_1+"ігенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ігенсіз" ; Pl => base_1+"ігенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іген" ; Pl => base_1+"іген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"імегендім" ; Pl => base_1+"імегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"імегендың" ; Pl => base_1+"імегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"імегендыңіз" ; Pl => base_1+"імегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"імегенді" ; Pl => base_1+"імегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"еметінмін" ; Pl => base_1+"еметінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"еметінсің" ; Pl => base_1+"еметінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"еметінсіз" ; Pl => base_1+"еметінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еметін" ; Pl => base_1+"еметін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ідым" ; Pl => base_1+"ідық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ідың" ; Pl => base_1+"ідыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ідыңыз" ; Pl => base_1+"ідыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іды" ; Pl => base_1+"іды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"імедім" ; Pl => base_1+"імедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"імедың" ; Pl => base_1+"імедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"імедыңіз" ; Pl => base_1+"імедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"імеді" ; Pl => base_1+"імеді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"іме" ; Pl => base_1+"імеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"імеңіз" ; Pl => base_1+"імеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ірмін" ; Pl => base_1+"ірміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ірсің" ; Pl => base_1+"ірсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ірсіз" ; Pl => base_1+"ірсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ір" ; Pl => base_1+"ір" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV008" } ; mkV009 : Str -> V ; mkV009 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмын" ; Pl => base_1+"п тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрсың" ; Pl => base_1+"п тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрсыз" ; Pl => base_1+"п тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұр" ; Pl => base_1+"п тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмаймын" ; Pl => base_1+"п тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсың" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұрмай" ; Pl => base_1+"п тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймін" ; Pl => base_1+"йміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсің" ; Pl => base_1+"йсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсіз" ; Pl => base_1+"йсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йді" ; Pl => base_1+"йді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймеймін" ; Pl => base_1+"ймейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймейсің" ; Pl => base_1+"ймейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймейсіз" ; Pl => base_1+"ймейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймейді" ; Pl => base_1+"ймейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтінмін" ; Pl => base_1+"йтінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтінсің" ; Pl => base_1+"йтінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтінсіз" ; Pl => base_1+"йтінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтін" ; Pl => base_1+"йтін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ңіз" ; Pl => base_1+"ңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмін" ; Pl => base_1+"рміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсің" ; Pl => base_1+"рсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсіз" ; Pl => base_1+"рсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV009" } ; mkV010 : Str -> V ; mkV010 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмын" ; Pl => base_1+"іп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрсың" ; Pl => base_1+"іп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұр" ; Pl => base_1+"іп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"іп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұрмай" ; Pl => base_1+"іп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"кенмін" ; Pl => base_1+"кенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"кенсің" ; Pl => base_1+"кенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"кенсіз" ; Pl => base_1+"кенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"кен" ; Pl => base_1+"кен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пегендім" ; Pl => base_1+"пегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пегендың" ; Pl => base_1+"пегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пегендыңіз" ; Pl => base_1+"пегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пегенді" ; Pl => base_1+"пегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"петінмін" ; Pl => base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"петінсің" ; Pl => base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"петінсіз" ; Pl => base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"петін" ; Pl => base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тім" ; Pl => base_1+"тік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тіңіз" ; Pl => base_1+"тіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"ті" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"педім" ; Pl => base_1+"педік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"педың" ; Pl => base_1+"педыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"педыңіз" ; Pl => base_1+"педыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"педі" ; Pl => base_1+"педі" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"пе" ; Pl => base_1+"пеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"пеңіз" ; Pl => base_1+"пеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV010" } ; mkV011 : Str -> V ; mkV011 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жүрмін" ; Pl => base_1+"п жүрміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жүрсің" ; Pl => base_1+"п жүрсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жүрсіз" ; Pl => base_1+"п жүрсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жүр" ; Pl => base_1+"п жүр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жүрмеймын" ; Pl => base_1+"п жүрсіздермыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жүрмейсің" ; Pl => base_1+"п жүрмейсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жүрмейсіз" ; Pl => base_1+"п жүрмейсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жүрмей" ; Pl => base_1+"п жүрмей" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймын" ; Pl => base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсың" ; Pl => base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсыз" ; Pl => base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймаймын" ; Pl => base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймайсың" ; Pl => base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймайсыз" ; Pl => base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймайды" ; Pl => base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтынмын" ; Pl => base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтынсың" ; Pl => base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтынсыз" ; Pl => base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтын" ; Pl => base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмын" ; Pl => base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсың" ; Pl => base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсыз" ; Pl => base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV011" } ; mkV012 : Str -> V ; mkV012 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмын" ; Pl => base_1+"ып отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырсың" ; Pl => base_1+"ып отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырсыз" ; Pl => base_1+"ып отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отыр" ; Pl => base_1+"ып отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмаймын" ; Pl => base_1+"ып отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсың" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отырмай" ; Pl => base_1+"ып отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"имын" ; Pl => base_1+"имыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"исың" ; Pl => base_1+"исыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"исыз" ; Pl => base_1+"исыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"иды" ; Pl => base_1+"иды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"имаймын" ; Pl => base_1+"имайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"имайсың" ; Pl => base_1+"имайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"имайсыз" ; Pl => base_1+"имайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"имайды" ; Pl => base_1+"имаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ығанмын" ; Pl => base_1+"ығанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ығансың" ; Pl => base_1+"ығансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ығансыз" ; Pl => base_1+"ығансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ыған" ; Pl => base_1+"ыған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымадым" ; Pl => base_1+"ымағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ымадың" ; Pl => base_1+"ымадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ымадыңыз" ; Pl => base_1+"ымадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ымағанды" ; Pl => base_1+"ымағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ыдым" ; Pl => base_1+"ыдық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ыдың" ; Pl => base_1+"ыдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ыдыңыз" ; Pl => base_1+"ыдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ыды" ; Pl => base_1+"ыды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ымадым" ; Pl => base_1+"ымадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ымадың" ; Pl => base_1+"ымадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ымадыңыз" ; Pl => base_1+"ымадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ымады" ; Pl => base_1+"ымады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV012" } ; mkV013 : Str -> V ; mkV013 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"мын" ; Pl => base_1+"мыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сың" ; Pl => base_1+"сыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сыз" ; Pl => base_1+"сыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1 } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"маймын" ; Pl => base_1+"маймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"майсың" ; Pl => base_1+"майсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"майсыз" ; Pl => base_1+"майсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"май" ; Pl => base_1+"май" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV013" } ; mkV014 : Str -> V ; mkV014 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"армайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амайды" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV014" } ; mkV015 : Str -> V ; mkV015 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"а жатырмын" ; Pl => base_1+"а жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"а жатырсың" ; Pl => base_1+"а жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"а жатырсыз" ; Pl => base_1+"а жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"а жатыр" ; Pl => base_1+"а жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"а жатырмаймын" ; Pl => base_1+"а жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"а жатырмайсың" ; Pl => base_1+"а жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"а жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"а жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"а жатырмай" ; Pl => base_1+"а жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV015" } ; mkV016 : Str -> V ; mkV016 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмын" ; Pl => base_1+"іп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрсың" ; Pl => base_1+"іп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұр" ; Pl => base_1+"іп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"іп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұрмай" ; Pl => base_1+"іп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => case base_1 of {_ + "ы" => base_1+"ңдар"; _ => base_1+"іңдер"} } ; Formal => table { Sg => case base_1 of {_ + "ы" => base_1+"ңыз"; _ => base_1+"іңіз"} ; Pl => case base_1 of {_ + "ы" => base_1+"ңыздар"; _ => base_1+"іңіздер"} } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV016" } ; mkV017 : Str -> V ; mkV017 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмын" ; Pl => base_1+"ып тұр" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрсың" ; Pl => base_1+"ып тұр" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрсыз" ; Pl => base_1+"ып тұр" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұр" ; Pl => base_1+"ып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмай" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амайды" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"ды" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"ды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV017" } ; mkV018 : Str -> V ; mkV018 base = case base of { base_1+"ып"+base_2@?+"қ"+base_3@?+"лу" => lin V { infinitive = base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмын" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырсың" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырсыз" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тыр" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмаймын" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмайсың" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лып тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмай" ; Pl => base_1+"а"+base_2+"ж"+base_3+"тырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ласың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ласыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ласыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ласыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лады" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламаймын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайсың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайсыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламайды" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ламаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғанмын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғансың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғансыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лған" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандым" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандыңыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағанды" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынмын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынсың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынсыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"латын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынмын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынсың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынсыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лматын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдым" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдыңыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лды" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадым" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадыңыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмады" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"л" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лыңыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лма" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмаңыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лмаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лармын" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ларсың" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ларсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ларсыз" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"ларсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лар" ; Pl => base_1+"ып"+base_2+"қ"+base_3+"лар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV018" } ; mkV019 : Str -> V ; mkV019 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жүрмін" ; Pl => base_1+"п жүрміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жүрсің" ; Pl => base_1+"п жүрсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жүрсіз" ; Pl => base_1+"п жүрсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жүр" ; Pl => base_1+"п жүр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жүрмеймын" ; Pl => base_1+"п жүрсіздермыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жүрмейсің" ; Pl => base_1+"п жүрмейсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жүрмейсіз" ; Pl => base_1+"п жүрмейсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жүрмей" ; Pl => base_1+"п жүрмей" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймін" ; Pl => base_1+"йміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсің" ; Pl => base_1+"йсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсіз" ; Pl => base_1+"йсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йді" ; Pl => base_1+"йді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймеймін" ; Pl => base_1+"ймейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймейсің" ; Pl => base_1+"ймейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймейсіз" ; Pl => base_1+"ймейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймейді" ; Pl => base_1+"ймейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтінмін" ; Pl => base_1+"йтінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтінсің" ; Pl => base_1+"йтінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтінсіз" ; Pl => base_1+"йтінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтін" ; Pl => base_1+"йтін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмін" ; Pl => base_1+"рміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсің" ; Pl => base_1+"рсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсіз" ; Pl => base_1+"рсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV019" } ; mkV020 : Str -> V ; mkV020 base = case base of { base_1+"бу" => lin V { infinitive = base_1+"бу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмын" ; Pl => base_1+"ып отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырсың" ; Pl => base_1+"ып отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырсыз" ; Pl => base_1+"ып отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отыр" ; Pl => base_1+"ып отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмаймын" ; Pl => base_1+"ып отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсың" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отырмай" ; Pl => base_1+"ып отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"бамын" ; Pl => base_1+"бамыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"басың" ; Pl => base_1+"басыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"басыз" ; Pl => base_1+"басыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бады" ; Pl => base_1+"бады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бамаймын" ; Pl => base_1+"бамайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бамайсың" ; Pl => base_1+"бамайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бамайсыз" ; Pl => base_1+"бамайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бамайды" ; Pl => base_1+"бамаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"пқанмын" ; Pl => base_1+"пқанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пқансың" ; Pl => base_1+"пқансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пқансыз" ; Pl => base_1+"пқансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пқан" ; Pl => base_1+"пқан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппағандым" ; Pl => base_1+"ппағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппағандың" ; Pl => base_1+"ппағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппағандыңыз" ; Pl => base_1+"ппағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппағанды" ; Pl => base_1+"ппағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"батынмын" ; Pl => base_1+"батынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"батынсың" ; Pl => base_1+"батынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"батынсыз" ; Pl => base_1+"батынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"батын" ; Pl => base_1+"батын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппатынмын" ; Pl => base_1+"ппатынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппатынсың" ; Pl => base_1+"ппатынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппатынсыз" ; Pl => base_1+"ппатынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппатын" ; Pl => base_1+"ппатын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"птым" ; Pl => base_1+"птық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"птың" ; Pl => base_1+"птыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"птыңыз" ; Pl => base_1+"птыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пты" ; Pl => base_1+"пты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппадым" ; Pl => base_1+"ппадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппадың" ; Pl => base_1+"ппадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппадыңыз" ; Pl => base_1+"ппадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппады" ; Pl => base_1+"ппады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"б" ; Pl => base_1+"быңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"быңыз" ; Pl => base_1+"быңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ппа" ; Pl => base_1+"ппаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ппаңыз" ; Pl => base_1+"ппаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"бармын" ; Pl => base_1+"бармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"барсың" ; Pl => base_1+"барсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"барсыз" ; Pl => base_1+"барсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бар" ; Pl => base_1+"бар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV020" } ; mkV021 : Str -> V ; mkV021 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмын" ; Pl => base_1+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырсың" ; Pl => base_1+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатыр" ; Pl => base_1+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмаймын" ; Pl => base_1+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатырмай" ; Pl => base_1+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бағандым" ; Pl => base_1+"бағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бағандың" ; Pl => base_1+"бағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бағандыңыз" ; Pl => base_1+"бағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бағанды" ; Pl => base_1+"бағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"батынмын" ; Pl => base_1+"батынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"батынсың" ; Pl => base_1+"батынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"батынсыз" ; Pl => base_1+"батынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"батын" ; Pl => base_1+"батын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бадым" ; Pl => base_1+"бадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бадың" ; Pl => base_1+"бадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бадыңыз" ; Pl => base_1+"бадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бады" ; Pl => base_1+"бады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ба" ; Pl => base_1+"баңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"баңыз" ; Pl => base_1+"баңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV021" } ; mkV022 : Str -> V ; mkV022 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ырмын" ; Pl => base_1+"ырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ырсың" ; Pl => base_1+"ырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ырсыз" ; Pl => base_1+"ырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ыр" ; Pl => base_1+"ыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ырмаймын" ; Pl => base_1+"ырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ырмайсың" ; Pl => base_1+"ырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ырмайсыз" ; Pl => base_1+"ырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ырмай" ; Pl => base_1+"ырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қанмын" ; Pl => base_1+"қанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қансың" ; Pl => base_1+"қансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қансыз" ; Pl => base_1+"қансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қан" ; Pl => base_1+"қан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пағандым" ; Pl => base_1+"пағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пағандың" ; Pl => base_1+"пағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пағандыңыз" ; Pl => base_1+"пағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пағанды" ; Pl => base_1+"пағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тым" ; Pl => base_1+"тық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тыңыз" ; Pl => base_1+"тыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"ты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"па" ; Pl => base_1+"паңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"паңыз" ; Pl => base_1+"паңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV022" } ; mkV023 : Str -> V ; mkV023 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмын" ; Pl => base_1+"іп жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырсың" ; Pl => base_1+"іп жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатыр" ; Pl => base_1+"іп жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмаймын" ; Pl => base_1+"іп жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсың" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатырмай" ; Pl => base_1+"іп жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV023" } ; mkV024 : Str -> V ; mkV024 base = case base of { "жұ"+base_1+"у" => lin V { infinitive = "жұ"+base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырмын" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатыр" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырмаймын" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырмайсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырмайсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ып жатырмай" ; Pl => "жұ"+base_1+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"амын" ; Pl => "жұ"+base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"асың" ; Pl => "жұ"+base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"асыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ады" ; Pl => "жұ"+base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"амаймын" ; Pl => "жұ"+base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"амайсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"амайсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"амайды" ; Pl => "жұ"+base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ғанмын" ; Pl => "қыды"+base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ғансың" ; Pl => "қыды"+base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ғансыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ған" ; Pl => "қыды"+base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"мағандым" ; Pl => "қыды"+base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"мағандың" ; Pl => "қыды"+base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"мағандыңыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"мағанды" ; Pl => "қыды"+base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"атынмын" ; Pl => "жұ"+base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"атынсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"атынсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"атын" ; Pl => "жұ"+base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"матынмын" ; Pl => "жұ"+base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"матынсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"матынсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"матын" ; Pl => "жұ"+base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"дым" ; Pl => "жұ"+base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"дың" ; Pl => "жұ"+base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"дыңыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ды" ; Pl => "жұ"+base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"мадым" ; Pl => "жұ"+base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"мадың" ; Pl => "жұ"+base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"мадыңыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"мады" ; Pl => "жұ"+base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "жұ"+base_1 ; Pl => "жұ"+base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ыңыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ма" ; Pl => "жұ"+base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"маңыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"армын" ; Pl => "жұ"+base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"арсың" ; Pl => "жұ"+base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"арсыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ар" ; Pl => "жұ"+base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV024" } ; mkV025 : Str -> V ; mkV025 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п отырмын" ; Pl => base_1+"п отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п отырсың" ; Pl => base_1+"п отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п отырсыз" ; Pl => base_1+"п отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п отыр" ; Pl => base_1+"п отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п отырмаймын" ; Pl => base_1+"п отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п отырмайсың" ; Pl => base_1+"п отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п отырмайсыз" ; Pl => base_1+"п отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п отырмай" ; Pl => base_1+"п отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймін" ; Pl => base_1+"йміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсің" ; Pl => base_1+"йсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсіз" ; Pl => base_1+"йсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йді" ; Pl => base_1+"йді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймеймін" ; Pl => base_1+"ймейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймейсің" ; Pl => base_1+"ймейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймейсіз" ; Pl => base_1+"ймейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймейді" ; Pl => base_1+"ймейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтінмін" ; Pl => base_1+"йтінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтінсің" ; Pl => base_1+"йтінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтінсіз" ; Pl => base_1+"йтінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтін" ; Pl => base_1+"йтін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмін" ; Pl => base_1+"рміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсің" ; Pl => base_1+"рсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсіз" ; Pl => base_1+"рсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV025" } ; mkV026 : Str -> V ; mkV026 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п отырмын" ; Pl => base_1+"п отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п отырсың" ; Pl => base_1+"п отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п отырсыз" ; Pl => base_1+"п отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п отыр" ; Pl => base_1+"п отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п отырмаймын" ; Pl => base_1+"п отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п отырмайсың" ; Pl => base_1+"п отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п отырмайсыз" ; Pl => base_1+"п отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п отырмай" ; Pl => base_1+"п отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймын" ; Pl => base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсың" ; Pl => base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсыз" ; Pl => base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймаймын" ; Pl => base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймайсың" ; Pl => base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймайсыз" ; Pl => base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймайды" ; Pl => base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтынмын" ; Pl => base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтынсың" ; Pl => base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтынсыз" ; Pl => base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтын" ; Pl => base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ңыз" ; Pl => base_1+"ңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмын" ; Pl => base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсың" ; Pl => base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсыз" ; Pl => base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV026" } ; mkV027 : Str -> V ; mkV027 base = case base of { base_1+"ю" => lin V { infinitive = base_1+"ю" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмын" ; Pl => base_1+"п тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрсың" ; Pl => base_1+"п тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрсыз" ; Pl => base_1+"п тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұр" ; Pl => base_1+"п тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмаймын" ; Pl => base_1+"п тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсың" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұрмай" ; Pl => base_1+"п тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ямын" ; Pl => base_1+"ямыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ясың" ; Pl => base_1+"ясыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ясыз" ; Pl => base_1+"ясыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"яды" ; Pl => base_1+"яды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ямаймын" ; Pl => base_1+"ямайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ямайсың" ; Pl => base_1+"ямайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ямайсыз" ; Pl => base_1+"ямайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ямайды" ; Pl => base_1+"ямаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ятынмын" ; Pl => base_1+"ятынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ятынсың" ; Pl => base_1+"ятынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ятынсыз" ; Pl => base_1+"ятынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ятын" ; Pl => base_1+"ятын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"маятынмын" ; Pl => base_1+"маятынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"маятынсың" ; Pl => base_1+"маятынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"маятынсыз" ; Pl => base_1+"маятынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"маятын" ; Pl => base_1+"маятын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ярмын" ; Pl => base_1+"ярмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ярсың" ; Pl => base_1+"ярсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ярсыз" ; Pl => base_1+"ярсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"яр" ; Pl => base_1+"яр" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV027" } ; mkV028 : Str -> V ; mkV028 base = case base of { "керек "+base_1+"у" => lin V { infinitive = "керек "+base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырмын" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырсың" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырсыз" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатыр" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырмаймын" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырмайсың" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырмайсыз" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"іп жатырмай" ; Pl => "керек "+base_1+"іп жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"емін" ; Pl => "керек "+base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"есің" ; Pl => "керек "+base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"есіз" ; Pl => "керек "+base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"еді" ; Pl => "керек "+base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"емеймін" ; Pl => "керек "+base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"емейсің" ; Pl => "керек "+base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"емейсіз" ; Pl => "керек "+base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"емейді" ; Pl => "керек "+base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"кенмін" ; Pl => "керек "+base_1+"кенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"кенсің" ; Pl => "керек "+base_1+"кенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"кенсіз" ; Pl => "керек "+base_1+"кенсіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"кен" ; Pl => "керек "+base_1+"кен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"пегендім" ; Pl => "керек "+base_1+"пегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"пегендың" ; Pl => "керек "+base_1+"пегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"пегендыңіз" ; Pl => "керек "+base_1+"пегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"пегенді" ; Pl => "керек "+base_1+"пегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"етінмін" ; Pl => "керек "+base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"етінсің" ; Pl => "керек "+base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"етінсіз" ; Pl => "керек "+base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"етін" ; Pl => "керек "+base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"петінмін" ; Pl => "керек "+base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"петінсің" ; Pl => "керек "+base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"петінсіз" ; Pl => "керек "+base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"петін" ; Pl => "керек "+base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"тім" ; Pl => "керек "+base_1+"тік" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"тің" ; Pl => "керек "+base_1+"тіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"тіңіз" ; Pl => "керек "+base_1+"тіңіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"ті" ; Pl => "керек "+base_1+"ті" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"педім" ; Pl => "керек "+base_1+"педік" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"педың" ; Pl => "керек "+base_1+"педыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"педыңіз" ; Pl => "керек "+base_1+"педыңіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"педі" ; Pl => "керек "+base_1+"педі" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "керек "+base_1 ; Pl => "керек "+base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"іңіз" ; Pl => "керек "+base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"пе" ; Pl => "керек "+base_1+"пеңдер" } ; Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"пеңіз" ; Pl => "керек "+base_1+"пеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болармын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боларсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" боларсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боларсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" боларсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болар" ; Pl => "қаж"+base_1+" болар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV028" } ; mkV029 : Str -> V ; mkV029 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"е жатырмын" ; Pl => base_1+"е жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"е жатырсың" ; Pl => base_1+"е жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"е жатырсыз" ; Pl => base_1+"е жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"е жатыр" ; Pl => base_1+"е жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"е жатырмаймын" ; Pl => base_1+"е жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"е жатырмайсың" ; Pl => base_1+"е жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"е жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"е жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"е жатырмай" ; Pl => base_1+"е жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еді" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"еді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"ді" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"ді" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"ді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"меді" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV029" } ; mkV030 : Str -> V ; mkV030 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмын" ; Pl => base_1+"іп жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырсың" ; Pl => base_1+"іп жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатыр" ; Pl => base_1+"іп жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жатырмаймын" ; Pl => base_1+"іп жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсың" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"іп жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жатырмай" ; Pl => base_1+"іп жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"кенмін" ; Pl => base_1+"кенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"кенсің" ; Pl => base_1+"кенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"кенсіз" ; Pl => base_1+"кенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"кен" ; Pl => base_1+"кен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пегендім" ; Pl => base_1+"пегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пегендың" ; Pl => base_1+"пегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пегендыңіз" ; Pl => base_1+"пегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пегенді" ; Pl => base_1+"пегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"петінмін" ; Pl => base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"петінсің" ; Pl => base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"петінсіз" ; Pl => base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"петін" ; Pl => base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"педім" ; Pl => base_1+"педік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"педың" ; Pl => base_1+"педыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"педыңіз" ; Pl => base_1+"педыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"педі" ; Pl => base_1+"педі" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"пе" ; Pl => base_1+"пеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"пеңіз" ; Pl => base_1+"пеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV030" } ; mkV031 : Str -> V ; mkV031 base = case base of { "қаж"+base_1+" болу" => lin V { infinitive = "қаж"+base_1+" болу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрмын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұр" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрмаймын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрмайсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрмайсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болып тұрмай" ; Pl => "қаж"+base_1+" болып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" боламын" ; Pl => "қаж"+base_1+" боламыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боласың" ; Pl => "қаж"+base_1+" боласыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боласыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" боласыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болады" ; Pl => "қаж"+base_1+" болады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" боламаймын" ; Pl => "қаж"+base_1+" боламайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боламайсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" боламайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" боламайсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" боламайды" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" боламайды" ; Pl => "қаж"+base_1+" боламаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болғанмын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болғансың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болғансыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болған" ; Pl => "қаж"+base_1+" болған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмағандым" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмағандың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмағандыңыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмағанды" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болатынмын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болатынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болатынсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болатынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болатынсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болатынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болатын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болатын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болматынмын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болматынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болматынсың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болматынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болматынсыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болматынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болматын" ; Pl => "қаж"+base_1+" болматын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болдым" ; Pl => "қаж"+base_1+" болдық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болдың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болдыңыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болды" ; Pl => "қаж"+base_1+" болды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмадым" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмадың" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмадыңыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмады" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" бол" ; Pl => "қаж"+base_1+" болыңдар" } ; Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болыңыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болма" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмаңдар" } ; Formal => table { Sg => "қаж"+base_1+" болмаңыз" ; Pl => "қаж"+base_1+" болмаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "керек "+base_1+"ермін" ; Pl => "керек "+base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "керек "+base_1+"ерсің" ; Pl => "керек "+base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "керек "+base_1+"ерсіз" ; Pl => "керек "+base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => "керек "+base_1+"ер" ; Pl => "керек "+base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV031" } ; mkV032 : Str -> V ; mkV032 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмын" ; Pl => base_1+"п жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырсың" ; Pl => base_1+"п жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырсыз" ; Pl => base_1+"п жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатыр" ; Pl => base_1+"п жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмаймын" ; Pl => base_1+"п жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсың" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатырмай" ; Pl => base_1+"п жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймын" ; Pl => base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсың" ; Pl => base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсыз" ; Pl => base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймаймын" ; Pl => base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймайсың" ; Pl => base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймайсыз" ; Pl => base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймайды" ; Pl => base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтынмын" ; Pl => base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтынсың" ; Pl => base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтынсыз" ; Pl => base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтын" ; Pl => base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмын" ; Pl => base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсың" ; Pl => base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсыз" ; Pl => base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV032" } ; mkV033 : Str -> V ; mkV033 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмын" ; Pl => base_1+"ып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрсың" ; Pl => base_1+"ып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрсыз" ; Pl => base_1+"ып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұр" ; Pl => base_1+"ып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып тұрмаймын" ; Pl => base_1+"ып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып тұрмайсың" ; Pl => base_1+"ып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"ып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып тұрмай" ; Pl => base_1+"ып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV033" } ; mkV034 : Str -> V ; mkV034 base = case base of { "қол"+base_1+base_2@(?+?)+"у" => lin V { infinitive = "қол"+base_1+base_2+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатыр" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмаймын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмайсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмайсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмай" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"амын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"асың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"асыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ады" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"амаймын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"амайсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"амайсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"амайды" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"амайды" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғанмын" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғансың" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғансыз" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ған" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандым" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандың" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандыңыз" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағанды" ; Pl => "пай"+base_1+"ал"+base_2+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"атынмын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"атынсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"атынсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"атын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"матынмын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"матынсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"матынсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"матын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"дым" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"дың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"дыңыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ды" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"мадым" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"мадың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"мадыңыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"мады" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2 ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ыңыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ма" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"маңыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"армын" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"арсың" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"арсыз" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+base_2+"ар" ; Pl => "қол"+base_1+base_2+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV034" } ; mkV035 : Str -> V ; mkV035 base = case base of { base_1+"ю" => lin V { infinitive = base_1+"ю" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмын" ; Pl => base_1+"п тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрсың" ; Pl => base_1+"п тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрсыз" ; Pl => base_1+"п тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұр" ; Pl => base_1+"п тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п тұрмаймын" ; Pl => base_1+"п тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсың" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"п тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п тұрмай" ; Pl => base_1+"п тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ямын" ; Pl => base_1+"ямыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ясың" ; Pl => base_1+"ясыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ясыз" ; Pl => base_1+"ясыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"яды" ; Pl => base_1+"яды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ямаймын" ; Pl => base_1+"ямайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ямайсың" ; Pl => base_1+"ямайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ямайсыз" ; Pl => base_1+"ямайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ямайды" ; Pl => base_1+"ямаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ятынмын" ; Pl => base_1+"ятынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ятынсың" ; Pl => base_1+"ятынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ятынсыз" ; Pl => base_1+"ятынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ятын" ; Pl => base_1+"ятын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"маятынмын" ; Pl => base_1+"маятынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"маятынсың" ; Pl => base_1+"маятынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"маятынсыз" ; Pl => base_1+"маятынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"маятын" ; Pl => base_1+"маятын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йдым" ; Pl => base_1+"йдық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йдың" ; Pl => base_1+"йдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йдыңыз" ; Pl => base_1+"йдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йды" ; Pl => base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ярмын" ; Pl => base_1+"ярмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ярсың" ; Pl => base_1+"ярсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ярсыз" ; Pl => base_1+"ярсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"яр" ; Pl => base_1+"яр" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV035" } ; mkV036 : Str -> V ; mkV036 base = case base of { "қыды"+base_1+"у" => lin V { infinitive = "қыды"+base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрмін" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрсің" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрсіз" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрсіздер" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүр" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрмеймын" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрсіздермыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрмейсің" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрмейсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрмейсіз" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрмейсіздер" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ып жүрмей" ; Pl => "қыды"+base_1+"ып жүрмей" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"амын" ; Pl => "қыды"+base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"асың" ; Pl => "қыды"+base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"асыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ады" ; Pl => "қыды"+base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"амаймын" ; Pl => "қыды"+base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"амайсың" ; Pl => "қыды"+base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"амайсыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"амайды" ; Pl => "қыды"+base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ғанмын" ; Pl => "жұ"+base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ғансың" ; Pl => "жұ"+base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"ғансыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"ған" ; Pl => "жұ"+base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "жұ"+base_1+"мағандым" ; Pl => "жұ"+base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => "жұ"+base_1+"мағандың" ; Pl => "жұ"+base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "жұ"+base_1+"мағандыңыз" ; Pl => "жұ"+base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "жұ"+base_1+"мағанды" ; Pl => "жұ"+base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"атынмын" ; Pl => "қыды"+base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"атынсың" ; Pl => "қыды"+base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"атынсыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"атын" ; Pl => "қыды"+base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"матынмын" ; Pl => "қыды"+base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"матынсың" ; Pl => "қыды"+base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"матынсыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"матын" ; Pl => "қыды"+base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"дым" ; Pl => "қыды"+base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"дың" ; Pl => "қыды"+base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"дыңыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ды" ; Pl => "қыды"+base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"мадым" ; Pl => "қыды"+base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"мадың" ; Pl => "қыды"+base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"мадыңыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"мады" ; Pl => "қыды"+base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "қыды"+base_1 ; Pl => "қыды"+base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ыңыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"ма" ; Pl => "қыды"+base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"маңыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "қыды"+base_1+"армын" ; Pl => "қыды"+base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қыды"+base_1+"арсың" ; Pl => "қыды"+base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қыды"+base_1+"арсыз" ; Pl => "қыды"+base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => "қыды"+base_1+"ар" ; Pl => "қыды"+base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV036" } ; mkV037 : Str -> V ; mkV037 base = case base of { "машинамен "+base_1+"у" => lin V { infinitive = "машинамен "+base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"мін" ; Pl => base_1+"міз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сің" ; Pl => base_1+"сіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сіз" ; Pl => base_1+"сіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1 } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"меймын" ; Pl => base_1+"сіздермыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мейсің" ; Pl => base_1+"мейсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мейсіз" ; Pl => base_1+"мейсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мей" ; Pl => base_1+"мей" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"емін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"есің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"есіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"еді" ; Pl => "машинамен "+base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"емеймін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"емейсің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"емейсіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"емейді" ; Pl => "машинамен "+base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"генмін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"генсің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"генсіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ген" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"мегендім" ; Pl => "машинамен "+base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"мегендың" ; Pl => "машинамен "+base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"мегендыңіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"мегенді" ; Pl => "машинамен "+base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"етінмін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"етінсің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"етінсіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"етін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"метінмін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"метінсің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"метінсіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"метін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"дім" ; Pl => "машинамен "+base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"дің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"діңіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ді" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"медім" ; Pl => "машинамен "+base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"медың" ; Pl => "машинамен "+base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"медыңіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"меді" ; Pl => "машинамен "+base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1 ; Pl => "машинамен "+base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"іңіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ме" ; Pl => "машинамен "+base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"меңіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ермін" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ерсің" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ерсіз" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => "машинамен "+base_1+"ер" ; Pl => "машинамен "+base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV037" } ; mkV038 : Str -> V ; mkV038 base = case base of { "пай"+base_1+"л"+base_2@(?+?)+"у" => lin V { infinitive = "пай"+base_1+"л"+base_2+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұр" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмаймын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмайсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмайсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмай" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"асың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"асыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ады" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амаймын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайды" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амайды" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"мын" ; Pl => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"мыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"сың" ; Pl => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"сыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"сыз" ; Pl => "қол"+base_1+"нғ"+base_2+"сыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+"нғ"+base_2 ; Pl => "қол"+base_1+"нғ"+base_2 } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дым" ; Pl => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дың" ; Pl => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дыңыз" ; Pl => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"ды" ; Pl => "қол"+base_1+"нмағ"+base_2+"ды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынмын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынмын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дым" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дыңыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ды" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадым" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадыңыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мады" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2 ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ыңыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ма" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"маңыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"армын" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"арсың" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"арсыз" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ар" ; Pl => "пай"+base_1+"л"+base_2+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV038" } ; mkV039 : Str -> V ; mkV039 base = case base of { base_1+"іну" => lin V { infinitive = base_1+"іну" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ініп тұрмын" ; Pl => base_1+"ініп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ініп тұрсың" ; Pl => base_1+"ініп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ініп тұрсыз" ; Pl => base_1+"ініп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ініп тұр" ; Pl => base_1+"ініп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ініп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"ініп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ініп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"ініп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ініп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"ініп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ініп тұрмай" ; Pl => base_1+"ініп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"інемін" ; Pl => base_1+"інеміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інесің" ; Pl => base_1+"інесіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інесіз" ; Pl => base_1+"інесіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інеді" ; Pl => base_1+"інеді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"інемеймін" ; Pl => base_1+"інемейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інемейсің" ; Pl => base_1+"інемейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інемейсіз" ; Pl => base_1+"інемейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інемейді" ; Pl => base_1+"інемейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"інетінмін" ; Pl => base_1+"інетінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інетінсің" ; Pl => base_1+"інетінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інетінсіз" ; Pl => base_1+"інетінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інетін" ; Pl => base_1+"інетін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"інметінмін" ; Pl => base_1+"інметінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інметінсің" ; Pl => base_1+"інметінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інметінсіз" ; Pl => base_1+"інметінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інметін" ; Pl => base_1+"інметін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"індім" ; Pl => base_1+"індік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"індің" ; Pl => base_1+"індіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"індіңіз" ; Pl => base_1+"індіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інді" ; Pl => base_1+"інді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"інмедім" ; Pl => base_1+"інмедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інмедың" ; Pl => base_1+"інмедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інмедыңіз" ; Pl => base_1+"інмедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інмеді" ; Pl => base_1+"інмеді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"ін" ; Pl => base_1+"ініңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ініңіз" ; Pl => base_1+"ініңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"інме" ; Pl => base_1+"інмеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"інмеңіз" ; Pl => base_1+"інмеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV039" } ; mkV040 : Str -> V ; mkV040 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмын" ; Pl => base_1+"іп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрсың" ; Pl => base_1+"іп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұр" ; Pl => base_1+"іп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"іп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"іп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп тұрмай" ; Pl => base_1+"іп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"інгенмін" ; Pl => base_1+"інгенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інгенсің" ; Pl => base_1+"інгенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інгенсіз" ; Pl => base_1+"інгенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інген" ; Pl => base_1+"інген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"інмегендім" ; Pl => base_1+"інмегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інмегендың" ; Pl => base_1+"інмегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інмегендыңіз" ; Pl => base_1+"інмегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інмегенді" ; Pl => base_1+"інмегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бетінмін" ; Pl => base_1+"бетінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бетінсің" ; Pl => base_1+"бетінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бетінсіз" ; Pl => base_1+"бетінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бетін" ; Pl => base_1+"бетін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бедім" ; Pl => base_1+"бедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бедың" ; Pl => base_1+"бедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бедыңіз" ; Pl => base_1+"бедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"беді" ; Pl => base_1+"беді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"бе" ; Pl => base_1+"беңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"беңіз" ; Pl => base_1+"беңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"інермін" ; Pl => base_1+"інерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"інерсің" ; Pl => base_1+"інерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"інерсіз" ; Pl => base_1+"інерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"інер" ; Pl => base_1+"інер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV040" } ; mkV041 : Str -> V ; mkV041 base = case base of { base_1+"су" => lin V { infinitive = base_1+"су" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"сіп тұрмын" ; Pl => base_1+"сіп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сіп тұрсың" ; Pl => base_1+"сіп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сіп тұрсыз" ; Pl => base_1+"сіп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сіп тұр" ; Pl => base_1+"сіп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"сіп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"сіп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сіп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"сіп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сіп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"сіп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сіп тұрмай" ; Pl => base_1+"сіп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"семін" ; Pl => base_1+"семіз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сесің" ; Pl => base_1+"сесіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сесіз" ; Pl => base_1+"сесіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"седі" ; Pl => base_1+"седі" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"семеймін" ; Pl => base_1+"семейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"семейсің" ; Pl => base_1+"семейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"семейсіз" ; Pl => base_1+"семейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"семейді" ; Pl => base_1+"семейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"скенмін" ; Pl => base_1+"скенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"скенсің" ; Pl => base_1+"скенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"скенсіз" ; Pl => base_1+"скенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"скен" ; Pl => base_1+"скен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"спегендім" ; Pl => base_1+"спегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"спегендың" ; Pl => base_1+"спегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"спегендыңіз" ; Pl => base_1+"спегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"спегенді" ; Pl => base_1+"спегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йтінмін" ; Pl => base_1+"йтінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йтінсің" ; Pl => base_1+"йтінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йтінсіз" ; Pl => base_1+"йтінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йтін" ; Pl => base_1+"йтін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"петінмін" ; Pl => base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"петінсің" ; Pl => base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"петінсіз" ; Pl => base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"петін" ; Pl => base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"стім" ; Pl => base_1+"стік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"стің" ; Pl => base_1+"стіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"стіңіз" ; Pl => base_1+"стіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сті" ; Pl => base_1+"сті" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"спедім" ; Pl => base_1+"спедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"спедың" ; Pl => base_1+"спедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"спедыңіз" ; Pl => base_1+"спедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"спеді" ; Pl => base_1+"спеді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"с" ; Pl => base_1+"сіңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"сіңіз" ; Pl => base_1+"сіңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"сме" ; Pl => base_1+"смеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"смеңіз" ; Pl => base_1+"смеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмін" ; Pl => base_1+"рміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсің" ; Pl => base_1+"рсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсіз" ; Pl => base_1+"рсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV041" } ; mkV042 : Str -> V ; mkV042 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмын" ; Pl => base_1+"п жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырсың" ; Pl => base_1+"п жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырсыз" ; Pl => base_1+"п жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатыр" ; Pl => base_1+"п жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"п жатырмаймын" ; Pl => base_1+"п жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсың" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"п жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"п жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"п жатырмай" ; Pl => base_1+"п жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймін" ; Pl => base_1+"йміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йсің" ; Pl => base_1+"йсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йсіз" ; Pl => base_1+"йсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йді" ; Pl => base_1+"йді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймеймін" ; Pl => base_1+"ймейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймейсің" ; Pl => base_1+"ймейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймейсіз" ; Pl => base_1+"ймейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймейді" ; Pl => base_1+"ймейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"сетінмін" ; Pl => base_1+"сетінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сетінсің" ; Pl => base_1+"сетінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сетінсіз" ; Pl => base_1+"сетінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сетін" ; Pl => base_1+"сетін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"сметінмін" ; Pl => base_1+"сметінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сметінсің" ; Pl => base_1+"сметінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сметінсіз" ; Pl => base_1+"сметінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сметін" ; Pl => base_1+"сметін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дім" ; Pl => base_1+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дің" ; Pl => base_1+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"діңіз" ; Pl => base_1+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ді" ; Pl => base_1+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"медім" ; Pl => base_1+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"медың" ; Pl => base_1+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"медыңіз" ; Pl => base_1+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"меді" ; Pl => base_1+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"сермін" ; Pl => base_1+"серміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"серсің" ; Pl => base_1+"серсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"серсіз" ; Pl => base_1+"серсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сер" ; Pl => base_1+"сер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV042" } ; mkV043 : Str -> V ; mkV043 base = case base of { base_1+"ю" => lin V { infinitive = base_1+"ю" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йіп тұрмын" ; Pl => base_1+"йіп тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йіп тұрсың" ; Pl => base_1+"йіп тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йіп тұрсыз" ; Pl => base_1+"йіп тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йіп тұр" ; Pl => base_1+"йіп тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"йіп тұрмаймын" ; Pl => base_1+"йіп тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йіп тұрмайсың" ; Pl => base_1+"йіп тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йіп тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"йіп тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йіп тұрмай" ; Pl => base_1+"йіп тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йемін" ; Pl => base_1+"йеміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йесің" ; Pl => base_1+"йесіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йесіз" ; Pl => base_1+"йесіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йеді" ; Pl => base_1+"йеді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"йемеймін" ; Pl => base_1+"йемейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йемейсің" ; Pl => base_1+"йемейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йемейсіз" ; Pl => base_1+"йемейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йемейді" ; Pl => base_1+"йемейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"генмін" ; Pl => base_1+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"генсің" ; Pl => base_1+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"генсіз" ; Pl => base_1+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ген" ; Pl => base_1+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мегендім" ; Pl => base_1+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мегендың" ; Pl => base_1+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мегенді" ; Pl => base_1+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йетінмін" ; Pl => base_1+"йетінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йетінсің" ; Pl => base_1+"йетінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йетінсіз" ; Pl => base_1+"йетінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йетін" ; Pl => base_1+"йетін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"метінмін" ; Pl => base_1+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"метінсің" ; Pl => base_1+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"метінсіз" ; Pl => base_1+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"метін" ; Pl => base_1+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йдім" ; Pl => base_1+"йдік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йдің" ; Pl => base_1+"йдіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йдіңіз" ; Pl => base_1+"йдіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йді" ; Pl => base_1+"йді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ймедім" ; Pl => base_1+"ймедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ймедың" ; Pl => base_1+"ймедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ймедыңіз" ; Pl => base_1+"ймедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ймеді" ; Pl => base_1+"ймеді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ме" ; Pl => base_1+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"меңіз" ; Pl => base_1+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"рмін" ; Pl => base_1+"рміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"рсің" ; Pl => base_1+"рсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"рсіз" ; Pl => base_1+"рсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"р" ; Pl => base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV043" } ; mkV044 : Str -> V ; mkV044 base = case base of { base_1+"бу" => lin V { infinitive = base_1+"бу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмын" ; Pl => base_1+"ып отырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырсың" ; Pl => base_1+"ып отырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырсыз" ; Pl => base_1+"ып отырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отыр" ; Pl => base_1+"ып отыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып отырмаймын" ; Pl => base_1+"ып отырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсың" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып отырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып отырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып отырмай" ; Pl => base_1+"ып отырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"бамын" ; Pl => base_1+"бамыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"басың" ; Pl => base_1+"басыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"басыз" ; Pl => base_1+"басыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бады" ; Pl => base_1+"бады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"бамаймын" ; Pl => base_1+"бамайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бамайсың" ; Pl => base_1+"бамайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бамайсыз" ; Pl => base_1+"бамайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бамайды" ; Pl => base_1+"бамаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"бқанмын" ; Pl => base_1+"бқанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"бқансың" ; Pl => base_1+"бқансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"бқансыз" ; Pl => base_1+"бқансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бқан" ; Pl => base_1+"бқан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппағандым" ; Pl => base_1+"ппағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппағандың" ; Pl => base_1+"ппағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппағандыңыз" ; Pl => base_1+"ппағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппағанды" ; Pl => base_1+"ппағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"батынмын" ; Pl => base_1+"батынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"батынсың" ; Pl => base_1+"батынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"батынсыз" ; Pl => base_1+"батынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"батын" ; Pl => base_1+"батын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппатынмын" ; Pl => base_1+"ппатынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппатынсың" ; Pl => base_1+"ппатынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппатынсыз" ; Pl => base_1+"ппатынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппатын" ; Pl => base_1+"ппатын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"птым" ; Pl => base_1+"птық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"птың" ; Pl => base_1+"птыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"птыңыз" ; Pl => base_1+"птыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пты" ; Pl => base_1+"пты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ппадым" ; Pl => base_1+"ппадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ппадың" ; Pl => base_1+"ппадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ппадыңыз" ; Pl => base_1+"ппадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ппады" ; Pl => base_1+"ппады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"б" ; Pl => base_1+"быңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"быңыз" ; Pl => base_1+"быңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ппа" ; Pl => base_1+"ппаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ппаңыз" ; Pl => base_1+"ппаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"бармын" ; Pl => base_1+"бармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"барсың" ; Pl => base_1+"барсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"барсыз" ; Pl => base_1+"барсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"бар" ; Pl => base_1+"бар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV044" } ; mkV045 : Str -> V ; mkV045 base = case base of { "телефон "+base_1+"лу" => lin V { infinitive = "телефон "+base_1+"лу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрмын" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрсың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрсыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұр" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрмаймын" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрмайсың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрмайсыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лып тұрмай" ; Pl => "телефон "+base_1+"лып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қырамын" ; Pl => base_1+"қырамыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қырасың" ; Pl => base_1+"қырасыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қырасыз" ; Pl => base_1+"қырасыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қырады" ; Pl => base_1+"қырады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қырамаймын" ; Pl => base_1+"қырамайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қырамайсың" ; Pl => base_1+"қырамайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қырамайсыз" ; Pl => base_1+"қырамайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қырамайды" ; Pl => base_1+"қырамаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лғанмын" ; Pl => "телефон "+base_1+"лғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лғансың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лғансыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лғансыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лған" ; Pl => "телефон "+base_1+"лған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмағандым" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмағандың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмағандыңыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмағанды" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қыратынмын" ; Pl => base_1+"қыратынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қыратынсың" ; Pl => base_1+"қыратынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қыратынсыз" ; Pl => base_1+"қыратынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қыратын" ; Pl => base_1+"қыратын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қырматынмын" ; Pl => base_1+"қырматынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қырматынсың" ; Pl => base_1+"қырматынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қырматынсыз" ; Pl => base_1+"қырматынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қырматын" ; Pl => base_1+"қырматын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лдым" ; Pl => "телефон "+base_1+"лдық" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лдың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лдыңыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лды" ; Pl => "телефон "+base_1+"лды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмадым" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмадың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмадыңыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмады" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"л" ; Pl => "телефон "+base_1+"лыңдар" } ; Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лыңыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лма" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмаңдар" } ; Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмаңыз" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"қырармын" ; Pl => base_1+"қырармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қырарсың" ; Pl => base_1+"қырарсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қырарсыз" ; Pl => base_1+"қырарсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қырар" ; Pl => base_1+"қырар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV045" } ; mkV046 : Str -> V ; mkV046 base = case base of { base_1+"ию" => lin V { infinitive = base_1+"ию" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ип тұрмын" ; Pl => base_1+"ип тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ип тұрсың" ; Pl => base_1+"ип тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ип тұрсыз" ; Pl => base_1+"ип тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ип тұр" ; Pl => base_1+"ип тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ип тұрмаймын" ; Pl => base_1+"ип тұрмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ип тұрмайсың" ; Pl => base_1+"ип тұрмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ип тұрмайсыз" ; Pl => base_1+"ип тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ип тұрмай" ; Pl => base_1+"ип тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йемін" ; Pl => base_1+"йеміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йесің" ; Pl => base_1+"йесіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йесіз" ; Pl => base_1+"йесіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йеді" ; Pl => base_1+"йеді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"йемеймін" ; Pl => base_1+"йемейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йемейсің" ; Pl => base_1+"йемейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йемейсіз" ; Pl => base_1+"йемейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йемейді" ; Pl => base_1+"йемейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"игенмін" ; Pl => base_1+"игенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"игенсің" ; Pl => base_1+"игенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"игенсіз" ; Pl => base_1+"игенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"иген" ; Pl => base_1+"иген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"имегендім" ; Pl => base_1+"имегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"имегендың" ; Pl => base_1+"имегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"имегендыңіз" ; Pl => base_1+"имегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"имегенді" ; Pl => base_1+"имегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"йетінмін" ; Pl => base_1+"йетінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"йетінсің" ; Pl => base_1+"йетінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"йетінсіз" ; Pl => base_1+"йетінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"йетін" ; Pl => base_1+"йетін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"иметінмін" ; Pl => base_1+"иметінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"иметінсің" ; Pl => base_1+"иметінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"иметінсіз" ; Pl => base_1+"иметінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"иметін" ; Pl => base_1+"иметін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"идім" ; Pl => base_1+"идік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"идің" ; Pl => base_1+"идіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"идіңіз" ; Pl => base_1+"идіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"иді" ; Pl => base_1+"иді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"имедім" ; Pl => base_1+"имедік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"имедың" ; Pl => base_1+"имедыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"имедыңіз" ; Pl => base_1+"имедыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"имеді" ; Pl => base_1+"имеді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"и" ; Pl => base_1+"иіңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"иіңіз" ; Pl => base_1+"иіңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"име" ; Pl => base_1+"имеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"имеңіз" ; Pl => base_1+"имеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ирмін" ; Pl => base_1+"ирміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ирсің" ; Pl => base_1+"ирсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ирсіз" ; Pl => base_1+"ирсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ир" ; Pl => base_1+"ир" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV046" } ; mkV047 : Str -> V ; mkV047 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жүрмін" ; Pl => base_1+"іп жүрміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жүрсің" ; Pl => base_1+"іп жүрсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жүрсіз" ; Pl => base_1+"іп жүрсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жүр" ; Pl => base_1+"іп жүр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"іп жүрмеймын" ; Pl => base_1+"іп жүрсіздермыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"іп жүрмейсің" ; Pl => base_1+"іп жүрмейсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"іп жүрмейсіз" ; Pl => base_1+"іп жүрмейсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"іп жүрмей" ; Pl => base_1+"іп жүрмей" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"емін" ; Pl => base_1+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"есің" ; Pl => base_1+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"есіз" ; Pl => base_1+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"еді" ; Pl => base_1+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"емеймін" ; Pl => base_1+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"емейсің" ; Pl => base_1+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"емейсіз" ; Pl => base_1+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+"емейді" ; Pl => base_1+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"кенмін" ; Pl => base_1+"кенміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"кенсің" ; Pl => base_1+"кенсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"кенсіз" ; Pl => base_1+"кенсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"кен" ; Pl => base_1+"кен" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пегендім" ; Pl => base_1+"пегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пегендың" ; Pl => base_1+"пегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пегендыңіз" ; Pl => base_1+"пегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пегенді" ; Pl => base_1+"пегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"етінмін" ; Pl => base_1+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"етінсің" ; Pl => base_1+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"етінсіз" ; Pl => base_1+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"етін" ; Pl => base_1+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"петінмін" ; Pl => base_1+"петінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"петінсің" ; Pl => base_1+"петінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"петінсіз" ; Pl => base_1+"петінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"петін" ; Pl => base_1+"петін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тім" ; Pl => base_1+"тік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тің" ; Pl => base_1+"тіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тіңіз" ; Pl => base_1+"тіңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ті" ; Pl => base_1+"ті" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"педім" ; Pl => base_1+"педік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"педың" ; Pl => base_1+"педыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"педыңіз" ; Pl => base_1+"педыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"педі" ; Pl => base_1+"педі" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"іңіз" ; Pl => base_1+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"пе" ; Pl => base_1+"пеңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+"пеңіз" ; Pl => base_1+"пеңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ермін" ; Pl => base_1+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ерсің" ; Pl => base_1+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ерсіз" ; Pl => base_1+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ер" ; Pl => base_1+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV047" } ; mkV048 : Str -> V ; mkV048 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"мын" ; Pl => base_1+"мыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сың" ; Pl => base_1+"сыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сыз" ; Pl => base_1+"сыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1 } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"сыздармаймын" ; Pl => base_1+"сыздармаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"сыздармайсың" ; Pl => base_1+"сыздармайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"сыздармайсыз" ; Pl => base_1+"сыздармайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"сыздармай" ; Pl => base_1+"май" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғанмын" ; Pl => base_1+"ғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғансың" ; Pl => base_1+"ғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғансыз" ; Pl => base_1+"ғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ған" ; Pl => base_1+"ған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мағандым" ; Pl => base_1+"мағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мағандың" ; Pl => base_1+"мағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мағандыңыз" ; Pl => base_1+"мағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мағанды" ; Pl => base_1+"мағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"матынмын" ; Pl => base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"матынсың" ; Pl => base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"матынсыз" ; Pl => base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"матын" ; Pl => base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"мадым" ; Pl => base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"мадың" ; Pl => base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"мадыңыз" ; Pl => base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"мады" ; Pl => base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"ма" ; Pl => base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"маңыз" ; Pl => base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV048" } ; mkV049 : Str -> V ; mkV049 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмын" ; Pl => base_1+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырсың" ; Pl => base_1+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатыр" ; Pl => base_1+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмаймын" ; Pl => base_1+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатырмай" ; Pl => base_1+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қанмын" ; Pl => base_1+"қанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қансың" ; Pl => base_1+"қансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қансыз" ; Pl => base_1+"қансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қан" ; Pl => base_1+"қан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пағандым" ; Pl => base_1+"пағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пағандың" ; Pl => base_1+"пағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пағандыңыз" ; Pl => base_1+"пағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пағанды" ; Pl => base_1+"пағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"дым" ; Pl => base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"дың" ; Pl => base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"дыңыз" ; Pl => base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ды" ; Pl => base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"па" ; Pl => base_1+"паңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"паңыз" ; Pl => base_1+"паңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV049" } ; mkV050 : Str -> V ; mkV050 base = case base of { base_1+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмын" ; Pl => base_1+"ып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырсың" ; Pl => base_1+"ып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатыр" ; Pl => base_1+"ып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ып жатырмаймын" ; Pl => base_1+"ып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"ып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ып жатырмай" ; Pl => base_1+"ып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"амын" ; Pl => base_1+"амыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"асың" ; Pl => base_1+"асыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"асыз" ; Pl => base_1+"асыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ады" ; Pl => base_1+"ады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"амаймын" ; Pl => base_1+"амайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"амайсың" ; Pl => base_1+"амайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"амайсыз" ; Pl => base_1+"амайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"амайды" ; Pl => base_1+"амаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қанмын" ; Pl => base_1+"қанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қансың" ; Pl => base_1+"қансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қансыз" ; Pl => base_1+"қансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қан" ; Pl => base_1+"қан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"пағандым" ; Pl => base_1+"пағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"пағандың" ; Pl => base_1+"пағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"пағандыңыз" ; Pl => base_1+"пағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пағанды" ; Pl => base_1+"пағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"атынмын" ; Pl => base_1+"атынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"атынсың" ; Pl => base_1+"атынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"атынсыз" ; Pl => base_1+"атынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"атын" ; Pl => base_1+"атын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"патынмын" ; Pl => base_1+"патынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"патынсың" ; Pl => base_1+"патынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"патынсыз" ; Pl => base_1+"патынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"патын" ; Pl => base_1+"патын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"тым" ; Pl => base_1+"тық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"тың" ; Pl => base_1+"тыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"тыңыз" ; Pl => base_1+"тыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ты" ; Pl => base_1+"ты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"падым" ; Pl => base_1+"падық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"падың" ; Pl => base_1+"падыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"падыңыз" ; Pl => base_1+"падыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"пады" ; Pl => base_1+"пады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1 ; Pl => base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ыңыз" ; Pl => base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"па" ; Pl => base_1+"паңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"паңыз" ; Pl => base_1+"паңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"армын" ; Pl => base_1+"армыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"арсың" ; Pl => base_1+"арсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"арсыз" ; Pl => base_1+"арсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ар" ; Pl => base_1+"ар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV050" } ; mkV051 : Str -> V ; mkV051 base = case base of { base_1+"у"+base_2@(?+?+?+?+?+?+?+?+?)+"у" => lin V { infinitive = base_1+"у"+base_2+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырмын" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырсың" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырсыз" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатыр" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырмаймын" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырмайсың" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырмайсыз" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"іп жатырмай" ; Pl => base_1+base_2+"іп жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"емін" ; Pl => base_1+base_2+"еміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"есің" ; Pl => base_1+base_2+"есіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"есіз" ; Pl => base_1+base_2+"есіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"еді" ; Pl => base_1+base_2+"еді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"емеймін" ; Pl => base_1+base_2+"емейсіңдер" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"емейсің" ; Pl => base_1+base_2+"емейсіздер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"емейсіз" ; Pl => base_1+base_2+"емейді" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"емейді" ; Pl => base_1+base_2+"емейміз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"генмін" ; Pl => base_1+base_2+"генміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"генсің" ; Pl => base_1+base_2+"генсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"генсіз" ; Pl => base_1+base_2+"генсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"ген" ; Pl => base_1+base_2+"ген" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"мегендім" ; Pl => base_1+base_2+"мегендік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"мегендың" ; Pl => base_1+base_2+"мегендыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"мегендыңіз" ; Pl => base_1+base_2+"мегендыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"мегенді" ; Pl => base_1+base_2+"мегенді" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"етінмін" ; Pl => base_1+base_2+"етінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"етінсің" ; Pl => base_1+base_2+"етінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"етінсіз" ; Pl => base_1+base_2+"етінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"етін" ; Pl => base_1+base_2+"етін" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"метінмін" ; Pl => base_1+base_2+"метінміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"метінсің" ; Pl => base_1+base_2+"метінсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"метінсіз" ; Pl => base_1+base_2+"метінсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"метін" ; Pl => base_1+base_2+"метін" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"дім" ; Pl => base_1+base_2+"дік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"дің" ; Pl => base_1+base_2+"діңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"діңіз" ; Pl => base_1+base_2+"діңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"ді" ; Pl => base_1+base_2+"ді" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"медім" ; Pl => base_1+base_2+"медік" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"медың" ; Pl => base_1+base_2+"медыңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"медыңіз" ; Pl => base_1+base_2+"медыңіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"меді" ; Pl => base_1+base_2+"меді" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+base_2 ; Pl => base_1+base_2+"іңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+base_2+"іңіз" ; Pl => base_1+base_2+"іңіздер" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+base_2+"ме" ; Pl => base_1+base_2+"меңдер" } ; Formal => table { Sg => base_1+base_2+"меңіз" ; Pl => base_1+base_2+"меңіздер" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+base_2+"ермін" ; Pl => base_1+base_2+"ерміз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+base_2+"ерсің" ; Pl => base_1+base_2+"ерсіңдер" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+base_2+"ерсіз" ; Pl => base_1+base_2+"ерсіздер" } ; P3 => table { Sg => base_1+base_2+"ер" ; Pl => base_1+base_2+"ер" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV051" } ; mkV052 : Str -> V ; mkV052 base = case base of { base_1+"қ"+base_2@?+"ру" => lin V { infinitive = base_1+"қ"+base_2+"ру" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырсың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырсыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып жатыр" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмаймын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмай" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рып тұрмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лам"+base_2+"н" ; Pl => "телефон "+base_1+"лам"+base_2+"з" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"расың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лас"+base_2+"ңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лас"+base_2+"з" ; Pl => "телефон "+base_1+"лас"+base_2+"здар" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лад"+base_2 ; Pl => "телефон "+base_1+"лад"+base_2 } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"ламайм"+base_2+"н" ; Pl => "телефон "+base_1+"ламайс"+base_2+"ңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"ламайс"+base_2+"ң" ; Pl => "телефон "+base_1+"ламайс"+base_2+"здар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"ламайс"+base_2+"з" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рамайды" } ; P3 => table { Sg => "телефон "+base_1+"ламайд"+base_2 ; Pl => "телефон "+base_1+"ламайм"+base_2+"з" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рғанмын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рғансың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рғансыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рған" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмағандым" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмағандың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмағандыңыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмағанды" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лат"+base_2+"нмын" ; Pl => "телефон "+base_1+"лат"+base_2+"нмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"ратынсың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лат"+base_2+"нсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лат"+base_2+"нсыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"ратынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"ратын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"ратын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмат"+base_2+"нмын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рматынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмат"+base_2+"нсың" ; Pl => "телефон "+base_1+"лмат"+base_2+"нсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"лмат"+base_2+"нсыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рматынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рматын" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рматын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рдым" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рдық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рдың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рдыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рдыңыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рдыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рды" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмадым" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмадың" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмадыңыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмады" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"р" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рыңыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рма" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рмаңыз" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рмаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "телефон "+base_1+"ларм"+base_2+"н" ; Pl => "телефон "+base_1+"ларм"+base_2+"з" } ; P2 Informal => table { Sg => "телефон "+base_1+"ларс"+base_2+"ң" ; Pl => "телефон "+base_1+"ларс"+base_2+"ңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "телефон "+base_1+"ларс"+base_2+"з" ; Pl => "телефон "+base_1+"ларс"+base_2+"здар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қ"+base_2+"рар" ; Pl => base_1+"қ"+base_2+"рар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV052" } ; mkV053 : Str -> V ; mkV053 base = case base of { base_1+"ғу" => lin V { infinitive = base_1+"ғу" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғып жатырмын" ; Pl => base_1+"ғып жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғып жатырсың" ; Pl => base_1+"ғып жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғып жатырсыз" ; Pl => base_1+"ғып жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғып жатыр" ; Pl => base_1+"ғып жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғып жатырмаймын" ; Pl => base_1+"ғып жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғып жатырмайсың" ; Pl => base_1+"ғып жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғып жатырмайсыз" ; Pl => base_1+"ғып жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғып жатырмай" ; Pl => base_1+"ғып жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғамын" ; Pl => base_1+"ғамыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғасың" ; Pl => base_1+"ғасыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғасыз" ; Pl => base_1+"ғасыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғады" ; Pl => base_1+"ғады" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғамаймын" ; Pl => base_1+"ғамайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғамайсың" ; Pl => base_1+"ғамайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғамайсыз" ; Pl => base_1+"ғамайды" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғамайды" ; Pl => base_1+"ғамаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ққанмын" ; Pl => base_1+"ққанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ққансың" ; Pl => base_1+"ққансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ққансыз" ; Pl => base_1+"ққансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ққан" ; Pl => base_1+"ққан" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қпағандым" ; Pl => base_1+"қпағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қпағандың" ; Pl => base_1+"қпағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қпағандыңыз" ; Pl => base_1+"қпағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қпағанды" ; Pl => base_1+"қпағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"ғатынмын" ; Pl => base_1+"ғатынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғатынсың" ; Pl => base_1+"ғатынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғатынсыз" ; Pl => base_1+"ғатынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғатын" ; Pl => base_1+"ғатын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қпатынмын" ; Pl => base_1+"қпатынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қпатынсың" ; Pl => base_1+"қпатынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қпатынсыз" ; Pl => base_1+"қпатынсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қпатын" ; Pl => base_1+"қпатын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"қтым" ; Pl => base_1+"қтық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қтың" ; Pl => base_1+"қтыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қтыңыз" ; Pl => base_1+"қтыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қты" ; Pl => base_1+"қты" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"қпадым" ; Pl => base_1+"қпадық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"қпадың" ; Pl => base_1+"қпадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"қпадыңыз" ; Pl => base_1+"қпадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"қпады" ; Pl => base_1+"қпады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => base_1+"ғ" ; Pl => base_1+"ғыңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"ғыңыз" ; Pl => base_1+"ғыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => base_1+"қпа" ; Pl => base_1+"қпаңдар" } ; Formal => table { Sg => base_1+"қпаңыз" ; Pl => base_1+"қпаңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => base_1+"ғармын" ; Pl => base_1+"ғармыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"ғарсың" ; Pl => base_1+"ғарсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"ғарсыз" ; Pl => base_1+"ғарсыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"ғар" ; Pl => base_1+"ғар" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV053" } ; mkV054 : Str -> V ; mkV054 base = case base of { "шыд"+base_1+"у" => lin V { infinitive = "шыд"+base_1+"у" ; indicative = { fut = nonExist ; pres = { progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырмын" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатыр" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатыр" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырмаймын" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырмаймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырмайсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырмайсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырмайсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырмайсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"п жатырмай" ; Pl => "шыд"+base_1+"п жатырмай" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ймын" ; Pl => "шыд"+base_1+"ймыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"йсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"йсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"йсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"йсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"йды" ; Pl => "шыд"+base_1+"йды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ймаймын" ; Pl => "шыд"+base_1+"ймайсыңдар" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"ймайсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"ймайсыздар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"ймайсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"ймайды" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ймайды" ; Pl => "шыд"+base_1+"ймаймыз" } } } } ; past = { perfect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => base_1+"лғанмын" ; Pl => base_1+"лғанмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лғансың" ; Pl => base_1+"лғансыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лғансыз" ; Pl => base_1+"лғансыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лған" ; Pl => base_1+"лған" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => base_1+"лмағандым" ; Pl => base_1+"лмағандық" } ; P2 Informal => table { Sg => base_1+"лмағандың" ; Pl => base_1+"лмағандыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => base_1+"лмағандыңыз" ; Pl => base_1+"лмағандыңыздар" } ; P3 => table { Sg => base_1+"лмағанды" ; Pl => base_1+"лмағанды" } } } ; progressive = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"йтынмын" ; Pl => "шыд"+base_1+"йтынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"йтынсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"йтынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"йтынсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"йтынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"йтын" ; Pl => "шыд"+base_1+"йтын" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"матынмын" ; Pl => "шыд"+base_1+"матынмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"матынсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"матынсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"матынсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"матынсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"матын" ; Pl => "шыд"+base_1+"матын" } } } ; noAspect = table { Pos => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"дым" ; Pl => "шыд"+base_1+"дық" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"дың" ; Pl => "шыд"+base_1+"дыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"дыңыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"дыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"ды" ; Pl => "шыд"+base_1+"ды" } } ; Neg => table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"мадым" ; Pl => "шыд"+base_1+"мадық" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"мадың" ; Pl => "шыд"+base_1+"мадыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"мадыңыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"мадыңыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"мады" ; Pl => "шыд"+base_1+"мады" } } } } } ; imperative = table { Pos => table { Informal => table { Sg => "шыд"+base_1 ; Pl => "шыд"+base_1+"ыңдар" } ; Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"ыңыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"ыңыздар" } } ; Neg => table { Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"ма" ; Pl => "шыд"+base_1+"маңдар" } ; Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"маңыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"маңыздар" } } } ; subjunctive = table { P1 => table { Sg => "шыд"+base_1+"рмын" ; Pl => "шыд"+base_1+"рмыз" } ; P2 Informal => table { Sg => "шыд"+base_1+"рсың" ; Pl => "шыд"+base_1+"рсыңдар" } ; P2 Formal => table { Sg => "шыд"+base_1+"рсыз" ; Pl => "шыд"+base_1+"рсыздар" } ; P3 => table { Sg => "шыд"+base_1+"р" ; Pl => "шыд"+base_1+"р" } } }; _ => error "Can't apply paradigm mkV054" } ; }